czwartek, 5 listopada 2015

Wielka Galaktyka Andromedy

Skoro jesienna pogoda pozwala to dlaczego nie skorzystać?;).
Tym razem strzał w Wielką Galaktykę Andromedy M31.

Choć przy ciemnym niebie jej jasność 4,5 mag pozwala dostrzec ją gołym okiem to mapka nie zaszkodzi :)



Galaktyka Andromedy jest największą i najjaśniejszą galaktyką nieba północnego. 



Tak mniej więcej prezentuje się w lornetce

Obserwacje można prowadzić także gołym okiem, niekiedy nawet na przedmieściach większych miast. W obszarach izolowanych od oświetlenia widoczna jest jako niewielka mgiełka, jednak jej całkowita średnica kątowa przewyższa sześciokrotnie kątowe rozmiary Księżyca.

Tutaj zrobiłem małe porównanie...
Rozmiary kątowe M31 i Księżyca, na naszym niebie
( zdjęcia galaktyki i Księżyca wykonane tym samym aparatem i obiektywem)



Jest to galaktyka spiralna, leżąca około 2,52 miliona lat świetlnych od Ziemi oczywiście w gwiazdozbiorze Andromedy.



Jednak nasza siostrzana galaktyka zbliża się do nas i za około 3,75 miliarda lat nastąpi zderzenie Galaktyki Andromedy z naszą Drogą Mleczną. Będzie to zapewne niesamowity, zapierający dech w piersiach widok... :)

Satelity Galaktyki Andromedy M31

"Andromeda" nie jest jednak sama...

Jak do tej pory stwierdzono istnienie 14 karłowatych galaktyk satelickich Galaktyki Andromedy, z których najbardziej znane to M32 oraz M110.




M32 jest małą eliptyczną galaktyką. Najnowsze badania sugerują, że mogła niegdyś być znacznie większą spiralną. Przeszła jednak (lub wciąż przechodzi) w bardzo bliskim sąsiedztwie Galaktyki Andromedy i straciła w ten sposób swój dysk na rzecz większego sąsiada.

M110 również wydaje się być w interakcji z M31. Astronomowie odnajdują w halo Galaktyki Andromedy podłużne obszary bogatych w metale gwiazd, które wydają się jakby strużkami ciągniętymi z galaktyk satelickich.
Co więcej, M110 zawiera wyraźne pasma pyłu, które zwykle towarzyszą procesowi formowania się nowych gwiazd. Jest to nietypowe zjawisko w galaktykach


Ciesze się że znalazłem czas i okno pogodowe aby przyjrzeć się bliżej Wielkiej Galaktyce Andromedy bo to na prawdę niesamowite patrzeć na obiekt oddalony od nas o 2,5 mln lat świetlnych! 


                                                     Mariusz Rudziński

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz