Wykonałem kilka zdjęć kontrolnych i złapałem w kadrze obiekt mgławicowy NGC 6992 "Welon".
Ale o nim nieco później. Najbardziej znaną i malowniczą mgławicą w Łabędziu jest zapewne NGC 6960 czyli "Miotła Wiedźmy"
Tutaj na zdjęciu, od razu widzimy, skąd ta nazwa :)
Kolory niebieski, czerwony, uzyskiwane przez NGC 6960 są wywoływane przez gwałtownie poruszający się gaz, zderzający i energetyzujący cząsteczki gazu napotkane w okolicy.
Gwiazda 52 Cygni, w środku kadru, nie jest związana z samą mgławicą.
Znajduje się w odległości 206 lat świetlnych od Ziemi, natomiast "Miotła" w odległości 1400 lat świetlnych, tak więc o wiele wiele dalej.
Zarówno NGC 6960 jak i ...
mgławica NGC 6992 "Welon"
...są częścią kompleksu, "Pętla Łabędzia" i jest to pozostałość po supernowej.
Wybuch supernowej, który zainicjował powstanie Pętli Łabędzia, wydarzył się około 10 000 lat temu.
Moje zdjęcia, jakością, odbiegają od podobnych zdjęć kolegów " po fachu", niestety teleskop soczewkowy o średnicy obiektywu 100mm, ogniskowej 1000mm osadzony na montażu EQ 3-2 bez korekcji prowadzenia ( guidingu) nie jest najlepszym rozwiązaniem w tego typu eksperymentach :). Jednak jak się nie ma co się lubi... to można popróbować i tym co się ma.
Mgławica Miotła Wiedźmy to stack ( składanka ) 24 ujęć po 200s każde, ISO 1600. Canon 350D w ognisku głównym Tał 100RS.
Mgławica Welon to próbka, stack kilku klatek po 180s, ISO 1600. Canon 350D na stopce, prowadzenie za teleskopem. Obiektyw Tamron 300mm.
Myślę, że gdy nadarzy się okazja... czas i pogoda, ustawie aparat tak aby spróbować uchwycić cały kompleks w jednym kadrze...
Mariusz Rudziński
Już kiedyś to wspominałem . Tak jak Ty potrafisz wycisnąć soki z tego co masz to nikt Ciebie w tym nie przeskoczy . Powtórzę się jeszcze raz . Astro amator z prawdziwego zdarzenia . Miotła wiedzmy jak dla mnie przepiękna . Mariusz jesteś MISTRZEM .
OdpowiedzUsuń