niedziela, 7 czerwca 2015

Trzy planety 05-06-2015


Piątkowy wieczór, bezchmurnym niebem, zapraszał do rzucenia okiem na paradę trzech planet. Wenus, Jowisza i Saturna.

Pierwsza po zachodzie Słońca pokazała się,  bardzo jasno ( -4,3mag) świecąca Wenus.
Następnie na lewo od jasnej planety ukazał się Jowisz (-1,9mag).
Obie planety na początku fotografowałem w szerokim polu, Canonem 350D na statywie, kitowym obiektywem 33mm. ( Iso 400, 1s). 

             Potem kilka zdjęć z Tamronem 300mm
Po godz 23, trzecia planeta,  Saturn wzniosła się już na tyle wysoko ze wyłoniła się z za lasu i jemu też mogłem zrobić zdjęcie w towarzystwie Antaresa i delikatnie zaznaczonej mgławicy M4 w gwiazdozbiorze Skorpiona.Następnie podpiąłem Canona 350D w ognisko główne Tała 100RS na EQ3-2 z napędem w jednej osi, zrobiłem fotkę każdej planecie i połączyłem na jednym zdjęciu aby porównać wielkości kątowe.

Tak więc największy w tym momencie na niebie wydaje się być Saturn.
Pomimo, że z tych trzech planet świeci najsłabiej, wraz ze swymi pierścieniami osiąga 41” kątowych, na drugim miejscu plasuje się Jowisz, 34” i najmniejsza choć najjaśniejsza jest Wenus, 23” kątowe.

Gdy już nasyciłem wzrok wszystkimi planetkami, postanowiłem nagrać po jednym filmiku avi dla każdej z nich i postackować  klatki aby uzyskać wyraźniejsze obrazy planet.

Jak się okazało, seeing był tego dnia wręcz tragiczny.
Wenus rozmywała się w okularze teleskopu Jowisz falował i jedynie Saturn prezentował się nieco lepiej. Mimo to z zebranego materiału uzyskałem takie oto obrazy trzech planet.

WENUS

JOWISZ

SATURN

Na koniec udało mi się ustrzelić przelatująca stację kosmiczną.
Nie wiem czy też uległa zniekształceniu spowodowanemu falującą atmosfera ale i ona nie prezentuje się na zdjęciach niezbyt okazale.


Mimo wszystko był to ciekawy wieczór obserwacyjny.

Warto spojrzeć w niebo i zawiesić oko na trzech jasnych planetach które zdobią nasze wieczorne niebo. Wenus i Jowisz na zachodzie, Saturn na południowym wschodzie.

Na koniec jak zwykle film dla leniuszków ;)

Życzę pogodnych wieczorów i nocy 


                                                   Mariusz Rudziński