środa, 2 stycznia 2013

Słońce w peryhelium 02-01-2013


Dziś udało mi się dokonać pierwszej obserwacji w nowym, 2013 roku. Okazją do tego jest fakt że to właśnie 02 -01-2013, nasza Ziemia znalazła się w punkcie swej orbity położonym najbliżej Słońca,   czyli w peryhelium. Odległość naszej planety od Słońca wyniosła 147,1 miliona kilometrów (0,9833 jednostki astronomicznej).
Najdalej od Słońca, czyli w aphelium, wraz z naszą planetą znajdziemy się 5 lipca około 17:00. Dystans do naszej dziennej gwiazdy urośnie wtedy do 152,1 milionów kilometrów (1,0167 jednostki astronomicznej). Udało mi się wykorzystać sytuację, że akurat dziś miałem wolny dzień od pracy i mogłem w dość trudnych warunkach (chmury i wiatr) zrobić zdjęcie naszemu Słońcu.


Na zdjęciu zarejestrowało się kilka niewielkich plam słonecznych. 
Zmiany odległości w nieznacznym stopniu, lecz jednak wpływają na kątowy rozmiar Słońca na niebie.

Zdjęcie to wykonałem w samo południe z tą myślą aby drugie podobne zrobić 5 lipca kiedy to znajdziemy się najdalej od Słońca i dokonać porównania wielkości kątowej. 
Niewielki jest też ich wpływ na temperaturę panującą na naszej planecie. Najlepszym tego dowodem jest to, że peryhelium osiągane jest akurat wtedy, gdy na półkuli północnej trwa zima. Temperatura w większym stopniu zależna jest od kąta padania promieni słonecznych na ziemię niż od jej odległości od gwiazdy.
 Mariusz Rudziński