sobota, 21 marca 2015

Zaćmienie Słońca 20-03-2015 relacja 


 Czekaliśmy, czekaliśmy aż się w końcu doczekaliśmy. Dziś 20-03-2015 nastąpiło  efektowne zjawisko astronomiczne, jakim niewątpliwie jest, zaćmienie Słońca.


Na podziwianie tego niecodziennego wydarzenia umówiłem się z kolegami, Darkiem i Bartkiem.

Do dyspozycji mieliśmy, lornetkę Kronos 20x60, teleskop Coronado do obserwacji Słońca w paśmie H-alfa i teleskop Tal 100 RS (śr. Obiektywu 100mm ogniskowa 1000mm)
Wszystkie przyrządy optyczne, zabezpieczone  oczywiście odpowiednimi filtrami

Początek spektaklu miał nastąpić o godz 9:39, tak więc przygotowania rozpoczęliśmy o godz 8:40. Rozstawianie sprzętu trwało ok 30 min wiec o 9:10 byliśmy w pełnej gotowości.
Zgodnie z przewidywaniami, o godz 9:39 nastąpił pierwszy kontakt. Czarna tarcza Księżyca, "dotknęła" tarczy Słońca.Od teraz mogliśmy delektować się postępem zjawiska. Przechodziliśmy od instrumentu, do instrumentu i podziwialiśmy zaćmienie z różnych perspektyw. O godz 10:50 nastąpił punkt kulminacyjny, największa część Słońca została zakryta przez Księżyc.

Jak wszyscy zapewne zauważyli zrobiło się wyraźnie ciemniej, świat stracił kolory, zrobiło się również chłodniej… Wg wskazań mojego termometru, temperatura spadła o 4stC. Mogliśmy delektować się wszystkimi wrażeniami.

Zaćmienie w teleskopie Coronado

Plama słoneczna odsłonięta przez Księżyc
Te nierówności na czarnej tarczy góry księżycowe
o godz 11:59 nasz satelita zniknął z tarczy Słońca aby całkowicie uwolnić naszą gwiazdę ze swoich objęć. ...

Czwarty kontakt


Podczas trwania zaćmienia wykonałem sporo zdjęć. Do rejestracji zjawiska posłużyłem się aparatem cyfrowym Canon A580 osadzonym za pomocą adaptera, w okularze Tała,

oraz lustrzanką Canon 350 D, z obiektywem Tamron 300mm, osadzonym za pomocą wykonanej przeze mnie stopki na tubie teleskopu, na montażu EQ3-2.

Lustrzanką wykonałem serię 146 zdjęć w odstępach 1 minutowych aby potem zmontować z nich animację ukazującą przebieg całego zjawiska. 

Całe zjawisko w 22 sek. Cyfrówką, robiłem zdjęcia w węższym planie (w większym zbliżeniu).
Świetna pogoda, doborowe towarzystwo, czego chcieć więcej, to była doskonała sesja fotograficzno obserwacyjna. ... Oprócz standardowych obserwacji wizualnych prowadzonych przez dostępne przyrządy optyczne, eksperymentowaliśmy i bawiliśmy się zjawiskiem na różne sposoby. Tu widzimy rzutowanie z teleskopu na planszę, 
Z lornetki Kronos,A nawet zwykłej kartki z otworkami. (tzw. camera obscura)Otworki w kartce rzucają obraz zaćmionego Słońca na ekran.

 Do rzutowania zastosowałem nawet koszyczek do klamerek

a nawet durszlak hahaha. Żona była zaskoczona, że w szafce kuchennej posiada tak wyrafinowany przyrząd do obserwacji zaćmień. ...


To było wspaniałe przedpołudnie spędzone na świetnej zabawie w doborowym towarzystwie…
Komu nie chce się czytać, może obejrzeć film :):):)                   Kolejne zaćmienie już 10-06-2021 


                                                    Mariusz Rudziński