niedziela, 13 stycznia 2013

Słonce z 13-01-2013


Dzisiejsza niedziela, od rana była bardzo pochmurna, jednak ok. 13stej w domu zrobiło się nieco jaśniej. Wyjrzałem przez okno i okazało się z pod chmur przebija się styczniowe Słońce.
 Wiedząc, że na Słońcu dzieją się ciekawe rzeczy, złapałem aparat założyłem kurtkę, buty i już byłem na dworze. Od momentu kiedy zorientowałem się że Słońce się pokazało, do chwili kiedy wykonałem pierwsze zdjęcie minęło 8 minut.  
W tym czasie ubrałem się otworzyłem garaż wystawiłem montaż zamocowałem teleskop, zorientowałem całość na północ, rozwinąłem przewody, podłączyłem  napęd założyłem filtry słoneczne, zamocowałem aparat. Był to mały test w jakim czasie jestem w stanie przystąpić do fotografowania. Jak widać na poniższym zdjęciu Słońce weszło chyba już w maksimum swej aktywności.


Zaznaczyłem sześć grup plam. Oznaczenia skopiowałem z serwisu Space Weather. Sytuacja na naszej gwieździe zmienia się bardzo szybko, dlatego na moim zdjęciu nie widać już niektórych plamek jakie są zaznaczone na zdjęciu aktualizowanym przez serwis spaceweather.com, natomiast udało mi się sfotografować, inne których znów oni nie mają na swoich zdjęciach, dlatego niektóre plamki nie mają nadanych numerów. 

Tutaj widzimy brzeg Słońca i największą grupę plam oznaczoną nr 1654

I jeszcze jedno zdjęcie grupy 1654.

Tutaj możemy przyjrzeć się dokładniej całemu kompleksowi. 
Mam nadzieję, że do marca, kiedy to wg przewidywań nastąpi maksimum 12 letniego cyklu słonecznego uda mi się zrobić jeszcze wiele ciekawych zdjęć naszej gwieździe.
Mariusz Rudziński

Astronomia Amatorska nr 7

Późno doszedł do mnie, pierwszy w tym roku numer Astronomii Amatorskiej.
Styczniowy nr ukazuje nam się pod znakiem zimowych gwiazdozbiorów takich jak Byk,
Bliźnięta, Woźnica czy król styczniowego nieba , Orion.
Agata Kulbicka, autorka artykułu "Niebo pełne bogów" opowiada nam skąd wzięły sie nazwy zimowych gwiazdozbiorów i jakie wiążą sie z nimi historie. Powiem szczerze, że cały artykuł przeczytałem z zapartym tchem i uzyskałem nowe spojrzenie na nocne niebo. W numerze, jak zawsze najświeższe wieści ze świata astronomii. "Galeria kosmicznych osobliwości" przybliży nam gwiazdę U Cam która znajduje sie w fazie odrzucania zewnętrznej powłoki gazów. W tym samym stadium ewolucji nasze Słońce znajdzie sie za około 5mld lat. W kolejnym artykule poznamy budowę i zasadę działania teleskopów Schmidta-Cassegraina. Oczywiście jak co miesiąc mamy pięknie podane "Wydarzenia w układzie księżyców Jowisza" ale także Saturna, Urana a nawet Neptuna. Efemerydy gwiazd zmiennych a także jaśniejszych planetoid.
Jan Kolwas przybliży nam myśliwego czyli gwiazdozbiór Oriona z jego wspaniałymi mgławicami.
Zapoznamy także z raportem o aktywności Słońca w listopadzie.  Te i wiele innych ciekawych rzeczy dowiemy się, zgłębiając lekturę 7-go numeru Astronomii Amatorskiej.  Aby zamówić pismo należy odwiedzić stronę 
Mariusz Rudziński