niedziela, 7 kwietnia 2013

Astronomia Amatorska nr 10


Mamy kolejny, 10 numer miesięcznika Astronomia Amatorska.


Tak, jak na zlocie w Zatomiu,  zapewniał mnie redaktor naczelny miesięcznika, Piotr Brych, Astronomia Amatorska rozrosła się do 100 stron poświeconych aktualnym wydarzeniom  w astronomii.

W dziale „Wieści ze świata astronomii” poczytamy miedzy innymi o Obserwacjach komety ISON która zbliża się do naszej planety. O projekcie załogowego lotu w okolice Marsa, którego inicjatorem jest Dennis Tito, pierwszy kosmiczny turysta, który w 2001 roku odwiedził Międzynarodową Stację Kosmiczną. A także o kłopotach łazika Curiosity na Marsie.
W numerze, wspomnienie ostatniej wyprawy promu kosmicznego Columbia. W misji STS-107 zakończonej katastrofą podczas lądowania w dniu 01-02-2003r,  zginęła cała siedmioosobowa załoga.

W artykule ”Od Niedźwiedzicy do Kruka”, autor,  Jan Kalwas opisuje nam wiele ciekawych obiektów zaczynając od poszczególnych gwiazd wchodzących w skład gwiazdozbioru Wielkiej Niedźwiedzicy, poprzez  galaktykę M101 czyli Wiatraczek, M51, M63 czyli Słonecznik, aż do M94. 
Następnie autor przechodzi do opisu Warkocza Bereniki i mnóstwa galaktyk znajdujących się w tym rejonie nieba, potem  Gwiazdozbiór Panny i na koniec Kruka. To fascynująca podróż dla łowców obiektów głębokiego kosmosu.

„Chrońmy ciemne niebo w Polsce” to artykuł traktujący o zanieczyszczeniu nocnego nieba sztucznym światłem. Autor, ogólnie przybliża nam temat i obiecuje, że w kolejnym artykule z tej serii napisze o metodach przeciwdziałania zanieczyszczeniu światłem.

W artykule Łukasza Piechoty pt „ Galaktyczny zawrót głowy” znajdziemy opis miejsca na niebie obfitującego w perełki Głębokiego Kosmosu jakim jest Supergromada Lokalna, zwana tez Supergromadą w Pannie. Jest to obszar nieba o średnicy 200 mln lat świetlnych i stanowi olbrzymie skupisko gromad i grup galaktyk.

Do artykułu dołączono mapkę fragmentu nieba z zaznaczonymi galaktyczkami. 

Z aktualnego numeru dowiemy się także jaka była aktywność Słońca w lutym tego roku.

Wiele informacji o  ciekawych obiektach polecanych do obserwacji w kwietniu, uzyskamy z artykułu Piotra Guzika. Mamy tu opisane takie perełki jak galaktyka NGC 3521 w gwiazdozbiorze Lwa, NGC 4214 w Psach Gończych, NGC 4490, NGC 4361 a nawet  kwazar 3C 273. Kwazary to odległe i bardzo aktywne galaktyki a właściwie ich jądra, emitują one duże ilości promieniowania w zakresie radiowym. Do artykułu dołączono mapki nieba z wybranymi obiektami. Jest to duże ułatwienie dla obserwatora. Można zabrać pismo ze sobą na obserwacje i kierując się mapkami polować na opisane obiekty.

W piśmie jak zwykle informacje o wydarzeniach w układzie Jowisza i Saturna. Informacje o ciekawych zakryciach gwiazd przez Księżyc, koniunkcjach, kwietniowych rojach meteorów, jasnych planetoidach widocznych w tym miesiącu i gwiazdach zmiennych z gwiazdą miesiąca czyli dzeta Gemini w roli głównej.

Pamiętajmy, że w 25-04-2013 mamy widoczne w Polsce półcieniowe zaćmienie Księżyca. Dosłownie przez chwilę zobaczymy zaćmienie częściowe o bardzo znikomej fazie ale może właśnie dlatego warto spróbować na nie zapolować. Poczytajmy o tym wydarzeniu w artykule na stronie 66.

Bardzo podoba mi się dział „ Aktualności ze świata komet” dowiadujemy się tutaj niezbędnych informacji o kometach aktualnie dostępnych dla naszych teleskopów , lornetek a także oczu nie uzbrojonych, a i o tych które już wkrótce będziemy mogli podziwiać , jak chociażby kometa C/2012 S1 (ISON) która już na jesieni będzie ozdobą naszego nieba.

W numerze jeszcze, gwiazdozbiory kwietnia czyli Lew i Lwiątko, a także reaktywowany dział, Pytania i odpowiedzi.
Na koniec „Fastron-2 czyli tani, mobilny astro-koziołek dla każdego” opis budowy i obsługi urządzenia.

Pomimo, że sporadycznie kupuje również „Uranię PA” i „Vademecum astronomii”, dochodzę do wniosku, że to jednak „Astronomia Amatorska” stanowi dla mnie najlepsze rozwiązanie na prenumeratę jednego pisma o tematyce astro.  Pozdrawiam i zachęcam do lektury.

                                                     Mariusz Rudziński

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz