Strony

niedziela, 9 listopada 2014

Misja Rosetta, czyli lądujemy na komecie


Już w środę, 12-11-2014r ok. godz 10tej naszego czasu, nasz ziemski lądownik o nazwie  Philae, spróbuje dokonać pierwszego lądowania na powierzchni komety.


Ale od początku:


Wszystko rozpoczęło się w marcu 2004 roku kiedy to, sonda kosmiczna Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA),o nazwie  Rosetta,wyruszyła w 10 letnią podróż.  Jej zadaniem jest wejście na orbitę wokół jądra komety 67P/Czuriumow-Gierasimienko i osadzenie na jego powierzchni lądownika.


Sonda wykona miedzy innymi badania materii kometarnej oraz obserwacje zmian aktywności komety podczas zbliżania się jej do peryhelium.


Po dwudziestoletniej podróży, w sierpniu tego roku Rosetta weszła na orbitę komety.

Właśnie w środę 12 listopada z pokładu sondy zostanie uwolniony lądownik Philae, który podejmie próbę pierwszego w historii lądowania na powierzchni komety.


Tak powinien wyglądać moment podchodzenia do lądowania przez lądownik

Kadłub Rosetty jest wykonany z aluminium i ma kształt prostopadłościanu o wymiarach 2,8 × 2,1 × 2,0 m. Z przeciwnych stron kadłuba rozpościerają się dwa panele ogniw słonecznych, każdy o długości 14 m i powierzchni 32 m².

Całkowita rozpiętość sondy wraz z rozłożonymi panelami ogniw wynosi 32 m.

Rosetta jest pierwszą sondą, która oddalając się od Słońca poza główny pas planetoid, do zasilania w energię wykorzystuje ogniwa słoneczne. Łączność z sondą zapewniają: ruchoma antena paraboliczna o wysokim zysku i średnicy 2,2 m, nieruchoma antena o średnim zysku i średnicy 0,8 m oraz dwie wielokierunkowe anteny o niskim zysku.


Lądownik Philae ma kształt otwartego z jednej strony heksagonalnego cylindra o średnicy około 1 m i wysokości 0,8 m z trójnożną podstawą.

Konstrukcja wykonana jest głównie z włókna węglowego oraz z włókna węglowego połączonego z aluminium. Całkowita masa lądownika wynosi 97,9 kg, w tym 26,7 kg aparatury naukowej. Na pokładzie znajduje się 9 instrumentów naukowych i urządzenie wiertnicze zdolne do pobrania próbek gruntu z głębokości do 23 cm. 

Sama kometa,67P/Czuriumow-Gierasimienko to kometa okresowa należąca do rodziny komet Jowisza odkryta w 1969.
 Odkrył ją kijowski astronom Klim Czuriumow na zdjęciach komety 32P/Comas Solá wykonanych przez Swietłanę Gierasimienko 11 września 1969 w Ałma-Acie. Zauważył kometę na brzegu fotografii, stwierdził jednak, że jest to 32P/Comas Solá. Po powrocie do Kijowa wszystkie fotografie zostały dokładnie przebadane. 22 października ustalono, że nie może to być 32P, gdyż znajdowała się około 1,8° od oczekiwanej pozycji.


                          67P/Czuriumow-Gierasimienko

 Obiega ona Słońce po orbicie o peryhelium ok. 1,3 j.a. i aphelium ok. 5,7 j.a. nachylonej do płaszczyzny ekliptyki pod kątem ok. 7°. Okres obiegu wynosi około 6,56 roku.
Znalazłem ciekawe zdjęcie komety ukazujące jej ogrom.

                Wymiary komety szacuje się na 3 × 5 km.
Z niecierpliwością czekam na udane lądowanie i pierwsze dane dotyczące komety...

                         Mariusz Rudziński

Źródło opracowania
http://pl.wikipedia.org/wiki/Rosetta_(sonda_kosmiczna)

http://www.polskieradio.pl/23/266/Artykul/1088205,Po-Rosetcie-czas-na-Philae-Naukowcy-wybudzili-ladownik

http://rosetta.jpl.nasa.gov/gallery/images/asteroid-steins

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz